Vyhľadať
Close this search box.

Virtuálna prehliadka

Múzeum príbehov

Litterra – unikátna múzejná expozícia, zameraná na slovenskú literárnu tvorbu, ktorá zbiera, uchováva, udržiava, vystavuje a interpretuje artefakty, umelecké diela a ďalšie predmety kultúrneho, historického, vedeckého a vzdelávacieho významu pre verejnosť. Našim zámerom je poskytnúť návštevníkom príležitosť spoznať a zažiť minulosť a odovzdať kultúrne dedičstvo, predovšetkým v regióne Gemer, kolíske slovenskej vzdelanosti. 

Kombinujeme umelecké, kreatívne a technologické prvky, aby sme vytvorili hodnotu, ktorá zahŕňa rozmanité aspekty spôsobu života a prejavu ľudí. Ich pôsobenie bolo vo výraznej miere ovplyvnené hodnotami, presvedčeniami, náboženstvom, umením, zvykmi, tradíciami a spoločenskými normami. Snažíme sa zachovávať toto kultúrne dedičstvo a kreativitu jednotlivcov.

Ponúkame návštevníkom možnosť zapojiť sa do komunikácie s predmetmi a inštaláciami prostredníctvom interpretovaných príbehov, osobných zážitkov a edukačných aktivít. Predstavujeme príležitosť nielen vstúpiť priamo do deja veľkých príbehov a spoznať ich skryté zákutia, ale pozývame aj k ich spoluvytváraniu. 

Kultúru vnímame ako dynamickú, neustále sa vyvíjajúcu, reagujúcu na aktuálne spoločenské či politické dianie, na ekonomické a technologické trendy.

Litterra je miesto, kde ožívajú historické príbehy a kde vznikajú nové príbehy. Jedným z nich je príbeh o nej samej, príbeh o Litterre. 

Pavilón zvuku

Na začiatku príbehov bolo slovo. Nebolo písané, bolo hovorené. Preto vás v úvode múzea príbehov čaká pavilón venovaný zvuku.

 

Čo nám hovorené slovo prináša?

Vďaka rozprávaniu príbehov môžeme zaujímavým a zapamätateľným spôsobom preniesť myšlienky, hodnoty a emócie k iným ľuďom. Táto forma komunikácie je jedinečná, pretože spočíva v umeleckom spracovaní slov a vytváraní obrazov a emócií vo vzorci príbehu. Rozprávanie príbehov je vzrušujúci spôsob, ako prenášať múdrosť a rozvíjať empatiu a predstavivosť.

 

Príbehy, ľudové rozprávky, piesne, balady, príslovia, porekadlá, hádanky, ale aj zaklínania a zariekania a iné formy ľudovej slovesnosti tvoria neoddeliteľnú súčasť našej kultúry. Prvý pavilón, do ktorého pri návšteve múzea príbehov vstúpite, preto predstavuje dôležitosť zvuku ako nástroja na vyjadrovanie emócií, posilnenie identity a udržanie kultúrneho dedičstva.

 

Sila toho, čo si hovoríme

Príbehy sa ústne prenášali a stále prenášajú z generácie na generáciu. Často sú spojené s kultúrnymi a historickými tradíciami daného národa alebo regiónu. Pomáhajú nám udržiavať spomienky na minulé udalosti, posilňujú v nás pocit identity. Tieto príbehy, piesne a príslovia často obsahujú múdrosť, morálku, hodnoty komunity a ponúkajú nielen zábavu, ale aj inšpiráciu a ponaučenie.

 

Pre niektoré kultúry sú príbehy významnou súčasťou identifikácie a udržiavania

spolupatričnosti. Je dôležité zachovávať a zdieľať formy tradičnej komunikácie, aby sa zabezpečilo, že sa naše bohaté kultúrne dedičstvo neprestane rozvíjať a prenášať aj na budúce generácie.

 

V priebehu času sa rozprávky stali súčasťou ľudovej kultúry a každodenného života. Ľudové rozprávky boli ústne tradované, často sa menili a prispôsobovali podľa regiónu a času.

 

Význam regiónu Gemer

Gemer, ako významná zberateľská lokalita ľudovej slovesnosti, zohráva dôležitú úlohu aj v dnešnej dobe. Je to priestor, kde sa stále udržiavajú a prispôsobujú staré príbehy pre nové generácie. V pavilóne zvuku v Litterre môžete zažiť tieto príbehy prostredníctvom zvukových nahrávok a interaktívnych expozícií.

 

 

Práve tu sa môžete pokojne aj so zatvorenými očami ponoriť do sveta tradičných rozprávok, balád a piesní, ktoré boli po stáročia ústne tradované a prispôsobované potrebám rôznych generácií.

Pavilón písma

Pavilón venovaný písmu v múzeu Litterra je fascinujúcim miestom, kde môžete preskúmať bohatú históriu písma, ktoré zohralo kľúčovú úlohu v rozvoji ľudskej komunikácie. A navyše si tu môžete aj vyskúšať rôzne techniky písania a dať priestor svojej fantázii.

 

Kde bolo, tam bolo, vzniklo písmo…

Písmo, ktorého počiatky siahajú hlboko do minulosti, bolo jedným z najvýznamnejších objavov v histórii ľudstva. Ranné formy komunikácie boli prevažne neverbálne a informácie boli zaznamenávané pomocou piktogramov. Tieto jednoduché obrázky alebo znaky predstavovali konkrétne objekty alebo pojmy a tvorili základ pre ďalší rozvoj písma.

 

Postupom sa písmo vyvíjalo z piktogramov na symboly, ktoré začali reprezentovať abstraktnejšie pojmy. Tento vývoj viedol k vzniku sylabického písma, ktoré používalo znaky na reprezentáciu slabík alebo zvukových častí reči. Významným medzníkom bol vznik prvých abeced v starovekých civilizáciách vo Fenícii, Grécku a Ríme. Tieto systémy tvorili základ mnohých moderných abecedných systémov, ktoré sa používajú dodnes.

 

Vývoj písma bol dynamický proces ovplyvnený rôznymi spoločenskými, historickými a technologickými faktormi. Písmo sa stalo neoddeliteľnou súčasťou každodenného života, pričom nové štýly písania vznikali v reakcii na meniace sa potreby a technológie.

 

Vynájdenie tlačiarne a iných technológií umožnilo masovú produkciu kníh a dokumentov, čo zmenilo spôsob, akým sa písmo šírilo a používalo.

 

Zapíšte sa do príbehu vlastnými rukami

Pavilón písma vám na potulkách po spoznávaní príbehov ponúka interaktívnu skúsenosť. Budete tu objavovať rôzne formy písma a ich históriu, a navyše si tu môžete aj niektoré techniky písma vyskúšať a dostať svoje slová na stenu múzea.

V pavilóne písma v Litterre vás čaká spoznávanie histórie aj svojej kreatívnej a zručnej stránky.

Pavilón obrazu

Čo sa deje, keď si slová prizvú na pomoc obraz, aby príbehy vyrozprávali spoločne? Čitatelia si môžu lepšie predstaviť postavy, miesta aj udalosti. A navyše, ilustrácie v nás vyvolávajú emócie. Nejeden z nás si pamätá knižku z detstva práve vďaka obrázkom, ktoré sme v nej našli. O sile obrazu sa môžete presvedčiť aj v jednom z našich štyroch pavilónov v múzeu príbehov.

 

Pavilón venovaný obrazu v múzeu Litterra skúma význam ilustrácií v literatúre a ich schopnosť vizuálne rozvíjať príbehy. V histórii sa začali ilustrácie objavovať takmer súčasne s prvými tlačenými rozprávkami, kedy mali vyjadriť pocity, nálady a myšlienky tvorcov.

 

Ilustrácie výrazne pomáhajú čitateľom lepšie si predstaviť opisované udalosti. Sú vizuálnym sprievodcom, ktorý dopĺňa text a pomáha dekódovať jeho význam. Môžu v nás vyvolávať rôzne emócie a reakcie.

 

História ilustrácií

Ilustrácie majú bohatú históriu, ktorá sa rozvíjala súčasne s technológiou tlače. Prvé obrázky vznikli ako jednoduché vizuálne interpretácie textu, ktoré pomáhali čitateľom ponoriť sa do príbehu a porozumieť mu na hlbšej úrovni. S rozvojom tlačiarenskej technológie sa ilustrácie stali dôležitým prvkom literatúry. Pomáhali nám pri dekódovaní podstaty príbehov a odkrývaní ich vrstiev. Použitím farieb, tvarov, kompozície a kontrastu ilustrácie komunikujú s publikom. Ovplyvňujú jeho vnímanie a porozumenie umeniu.

 

Význam ilustrácií v slovenskej literatúre

Ilustrácie sa stali neoddeliteľnou súčasťou tlačených zbierok slovenských rozprávok od konca 19. storočia. Ich početnosť, náročnosť a pestrosť bola podmienená nákladnosťou tvorby. Postupne sa na ilustrovaní rozprávok Pavla Dobšinského podieľali významní slovenskí umelci, ako Mikuláš Galanda, Martin Benka, Ľudovít Fulla a Albín Brunovský. Títo umelci prispeli k vytvoreniu jedinečného vizuálneho štýlu.

 

Aký má obraz vplyv na čitateľov

Ilustrácie nie sú len estetickým doplnkom, zohrávajú kľúčovú úlohu v procese čítania a porozumenia textu. Pomocou vizuálnych prvkov ovplyvňujú interpretáciu príbehov, vytvárajú emocionálne spojenie medzi čitateľom a textom a umožňujú nám hlbšie pochopiť príbeh. Vizuálne prvky sú mocným nástrojom, ktorý pomáha preniknúť do podstaty literárnych diel a odkrývať ich skryté významy.

 

Pavilón obrazu v múzeu Litterra je miestom, kde môžete objavovať históriu a význam obrazu a nahliadnuť nielen do minulosti, ale aj do súčasnosti a pozrieť sa na to, aké dávajú obrazu možnosti inovatívne technológie.

Pavilón Hviezdoveda

Možno vám zatiaľ unikla jedna unikátna vec – že rodák z Revúcej predbehol Julesa Verna a napísal dielo o ceste do vesmíru skôr ako on! Bol to Gustáv Maurícius Reuss a jeho dielo Hviezdoveda z roku 1856, ktorá vznikla o sedem rokov skôr než známa Cesta na mesiac. Práve Hviezdovede venujeme pavilón v našom múzeu príbehov.

 

Litterra prepája minulosť s budúcnosťou, vzdelanie s umením a vedu s fantáziou. Pavilón venovaný Hviezdovede je vynikajúcim príkladom tejto filozofie. Je navrhnutý tak, aby návštevníkov ponoril do fascinujúceho sveta astronómie a vesmíru. Hviezdoveda kombinuje fakty s hypotézami, čo umožňuje návštevníkom nielen získať vedomosti, ale aj prebudiť ich predstavivosť a kreativitu.

 

Spojenie vedy s fantáziou

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je tento pavilón taký významný, je jeho schopnosť spojiť vedecké poznatky s umeleckými prejavmi a fantáziou. Tento prístup odráža poslanie Litterry, ktorá sa snaží integrovať rôzne formy poznania a umenia do jedinečného zážitku. Výstava v pavilóne Hviezdovedy je navrhnutá tak, aby podporovala interakciu a skúmanie, umožňovala návštevníkom dotýkať sa exponátov a aktívne sa zapájať do prehliadky.

 

Prvé slovenské sci-fi

Hviezdoveda predstavuje významný historický moment v slovenskej literatúre a je súčasťou širšieho historického a kultúrneho kontextu, ktorý pavilón prezentuje. Návštevníci majú možnosť preskúmať, ako sa predstavy o vesmíre a cesty na Mesiac vyvíjali v priebehu času, a to pomocou moderných technológií, ktoré tento vývoj mapujú.

 

Dielo, ktorému vďaka Litterre porozumiete

Na konci expozície sa nachádza slovník, ktorý pomáha návštevníkom pochopiť historizmy a nárečové výrazy použité v Reussovom diele. Tento slovník je dôležitý pre pochopenie dobového kontextu a jazykových nuáns, ktoré sú súčasťou literárneho dedičstva.

 

Pavilón Hviezdovedy je viac než len výstava o astronómii. Je to interaktívna cesta, ktorá spája vedu, umenie, fantáziu a históriu. Príďte si pozrieť pavilón na vlastné oči a uvidíte, čo ste ešte nevideli.