Vyhľadať
Close this search box.
Litterra-Reminiscence_KE-FBevent

Výstava Reminiscence Litterra v Tabačke

Výstavu Reminiscence Litterra sme doteraz zorganizovali a bola sprístupnená pre verejnosť v Rožňave a Rimavskej Sobote. Tentokrát sme sa rozhodli, že poputuje na východ, do kultúrno-kreatívneho centra Tabačka – Kulturfabrik v Košiciach. Tabačka je miestom na prezentáciu a produkciu rôznych žánrov súčasného umenia. Jej príbeh sa začal písať v roku 2009 v tzv. starej Tabačke. Opusteným priestorom bývalej tabakovej továrne vdýchli nový život Peter Radkoff s tímom spolupracovníkov z občianskeho združenia Bona Fide. Vďaka rozsiahlej investícii do rekonštrukcie a modernizácie chátrajúceho priemyselného areálu mohla v máji 2015 otvoriť svoje brány nová Tabačka – Kulturfabrik. Tabačka podporuje multikultúrnu spoločnosť, otvorený spôsob zmýšľania, experiment a kreativitu. Zároveň sa snaží poskytovať vzdelanostné zázemie a rozvíjať kritické myslenie. Aj pre jej unikátnosť bola Tabačka našou prvou voľbou pri organizovaní tretej etapy výstavy Reminiscence Litterra.

Vernisáž sa uskutoční dňa 19. decembra 2023 o 19:00 v priestoroch kultúrneho centra Tabačka – Kulturfabrik a výstava potrvá do 31. januára 2024. Reminiscence Litterra je výstava umelecky spracovaných fotografií Petra Uhrina, ktoré zachytávajú priestory Litterry pred začiatkom rekonštrukcie. Prostredníctvom fotografií sa ocitnete v triede bývalého gymnázia a budete si môcť predstaviť pôvodné rozloženie miestností. Súčasťou výstavy sú aj vizualizácie budúcej podoby Litterry zo štúdia young.s. architekti. Cieľom výstavy je oboznámiť širokú verejnosť s víziou kultúrno-vzdelávacieho centra Litterra. Zároveň prevedie návštevníkov premenou a pomocou vizualizácií im predstaví jej budúcu podobu. Výstava Reminiscence Litterra vytvára inklúziu medzi minulosťou a víziou budúcnosti.

Peter Uhrin pôsobí ako profesionálny fotograf a tvorca videí bezmála 20 rokov. Má na svojom konte početné spolupráce so slovenskými ako aj veľkými medzinárodnými spoločnosťami. V roku 2019 založil Howkstudio, ktoré združuje viacerých fotografov a filmových tvorcov a okrem komerčnej činnosti participuje na rôznych projektoch v kultúre, umení a vzdelávaní.

Na vernisáži prehovorí historička umenia a kurátorka výstav Mgr. Gabriela Garlatyová, Ph.D., ktorá je kurátorka Mestskej galérie v Rimavskej Sobote. Zároveň pôsobí ako odborná asistentka na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, konkrétne na Katedre teórie a dejín umenia. Venuje sa súčasnému umeniu, predovšetkým maliarstvu a sochárstvu z obdobia 60. – 80. rokov so zameraním sa na tvorbu ženských autoriek. Zaujímavosťou je, že len nedávno získala cenu ministerky kultúry za výnimočný prínos v oblasti vizuálneho umenia s prihliadnutím na kurátorskú prácu na výstavách diel Marie Bartuszovej v Tate Modern v Londýne, v Museum der Moderne v Salzburgu a taktiež za spoluautorstvo prvej monografie Marie Bartuszovej.

Sprievodným programom vernisáže bude koncert hudobného zoskupenia Freetimers Trio v zostave Martin Pižem, Branislav Smetanka a Kristián Schmidt. Príbeh kapely sa začal písať v roku 2019, keď sa štvorica kamarátov zo Spišskej Novej Vsi rozhodla založiť ako voľnočasový projekt kapelu Freetimers. Žánrovo sa tvorba Freetimers pohybuje vo vodách rockovej hudby a prímesami rôznych iných štýlov.

Ostatné články a novoty